Amphenol Anytek V50631500000G
Model
V50631500000G
Datasheet
V50631500000G PDF
Description
TERM BLOCK RCPT 6POS 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 16
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.098" (2.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.319" (8.10mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 4A
Ingress Protection -
Voltage - UL 150V
Contact Tail Length 0.150" (3.81mm)