Amphenol Anytek V50431530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
V50431530000G
Datasheet
V50431530000G PDF
Description
TERM BLOCK RCPT 4POS 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 7
Type Header, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 7
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series V7
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Retention Latches
Insulation Height 0.748" (19.00mm)