Amphenol Anytek TX0903000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
TX0903000000G
Datasheet
TX0903000000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Positions Per Level 3
Color Green
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.300" (7.62mm)
Contact Material Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Series 39706
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-30 AWG
Features Retention Latches (Wire Side)
Insulation Height 1.020" (25.91mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M3
Wire Strip Length 7mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V