Amphenol Anytek TT0941500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
TT0941500000G
Datasheet
TT0941500000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 14
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 7
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VF
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.882" (22.40mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A