Amphenol Anytek TS05715D0000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
TS05715D0000G
Datasheet
TS05715D0000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS 270DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series V7
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.571" (14.50mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 4A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)