Amphenol Anytek TJ2451530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
TJ2451530000G
Datasheet
TJ2451530000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 7A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 5
Color Green
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series WR-TBL Series 3587
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 18-22 AWG
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.551" (14.00mm)