Amphenol Anytek TJ0831830000G
Model
TJ0831830000G
Datasheet
TJ0831830000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic Resin
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 19
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 19
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series 06-508
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.335" (8.51mm)