Amphenol Anytek TJ0501820000G
Model
TJ0501820000G
Datasheet
TJ0501820000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Features -
Termination Style -
Packaging Bulk
Wire Strip Length -
Screw Size -
Header Orientation 90°, Right Angle
Part Status Active
Number of Positions 10
Voltage - UL 300V
Positions Per Level 10
Current - IEC -
Contact Mating Finish Tin
Mounting Type Solder
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Torque - Screw -
Wire Gauge or Range - AWG -
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Plug Wire Entry -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color -
Contact Material -
Material Flammability Rating -
Pitch 0.200" (5.08mm)
Number of Levels 1
Series OSTOQ
Insulation Height 0.157" (4.00mm)