Amphenol Anytek TJ0501020000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
TJ0501020000G
Datasheet
TJ0501020000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Insulation Height 0.285" (7.25mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Screw Size -
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length -
Current - UL 8A
Header Orientation 90°, Right Angle
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 8A
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC 400V
Number of Positions 2
Color Black
Torque - Screw -
Positions Per Level 2
Pitch 0.200" (5.08mm)