Amphenol Anytek TJ0371300000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
TJ0371300000G
Datasheet
TJ0371300000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 9mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 5
Color Black
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.300" (7.62mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series HW
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.591" (15.00mm)