Amphenol Anytek TH0741500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
TH0741500000G
Datasheet
TH0741500000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series V5
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 14-28 AWG
Features -
Insulation Height 0.524" (13.30mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2
Wire Strip Length 6mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type DIN Rail
Number of Positions 8
Type Receptacle, Male Pins
Torque - Screw 0.245 Nm (2.17 Lb-In)