Amphenol Anytek T41504500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
T41504500000G
Datasheet
T41504500000G PDF
Description
TERM BLK 15P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 12-20 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series T4
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 15
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C