Amphenol Anytek OQ2432500000G
Model
OQ2432500000G
Datasheet
OQ2432500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 15
Type Header, Male Pins, Partial Shroud
Torque - Screw -
Positions Per Level 15
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish -
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series EX
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.374" (9.50mm)
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)