Amphenol Anytek OQ2412500000G
Model
OQ2412500000G
Datasheet
OQ2412500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Series OSTTJ
Insulation Height -
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-2.5mm²
Features -
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Packaging Bulk
Wire Strip Length 7-8mm
Screw Size -
Header Orientation -
Part Status Active
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Brass
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 2
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Positions Per Level 2
Type Plug, Female Sockets
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish -
Color Green
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Pitch 0.197" (5.00mm)