Amphenol Anytek OQ2412000300G
Model
OQ2412000300G
Datasheet
OQ2412000300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 24
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 24
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.362" (9.20mm)