Amphenol Anytek OQ2312810300G
Model
OQ2312810300G
Datasheet
OQ2312810300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 23POS 90DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length -
Current - UL 18.5A
Header Orientation Vertical
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 27.5A
Contact Tail Length 0.059" (1.50mm)
Mounting Type Through Hole
Dielectric Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC 400V
Number of Positions 2
Color Black
Torque - Screw -
Positions Per Level 2
Pitch 0.197" (5.00mm)
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Series Omnimate SL
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -50°C ~ 100°C
Features Mating Flange, Solder Retention
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Packaging Bulk
Insulation Height 0.472" (12.00mm)