Amphenol Anytek OQ2312500300G
Model
OQ2312500300G
Datasheet
OQ2312500300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Positions Per Level 5
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.300" (7.62mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series TJ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.594" (15.09mm)