Amphenol Anytek OQ2312010300G
Model
OQ2312010300G
Datasheet
OQ2312010300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 23POS 90DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 23
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 23
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.283" (7.19mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)