Amphenol Anytek OQ2312000300G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
OQ2312000300G
Datasheet
OQ2312000300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.362" (9.20mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 23
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 23
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C