Amphenol Anytek OQ2254000000G
Model
OQ2254000000G
Datasheet
OQ2254000000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)