Amphenol Anytek OQ2212810300G
Model
OQ2212810300G
Datasheet
OQ2212810300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 22POS 90DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.283" (7.19mm)
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)