Amphenol Anytek OQ2212510300G
Model
OQ2212510300G
Datasheet
OQ2212510300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 22POS 90DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size M2
Wire Strip Length 6mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Board Mount
Number of Positions 6
Type Receptacle, Male Pins
Torque - Screw 0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Positions Per Level 6
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C