Amphenol Anytek OQ2171800300G
Model
OQ2171800300G
Datasheet
OQ2171800300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 15A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level 5
Color Black
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.295" (7.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series TS
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Features Retention Latches (Wire Side)
Insulation Height 1.024" (26.01mm)