Amphenol Anytek OQ2171500000G
Model
OQ2171500000G
Datasheet
OQ2171500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.346" (8.80mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 23
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Torque - Screw -
Positions Per Level 23
Color -
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OP
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.110" (2.79mm)