Amphenol Anytek OQ2154810300G
Model
OQ2154810300G
Datasheet
OQ2154810300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 21POS 5.08MM
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.283" (7.19mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 24
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 24
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C