Amphenol Anytek OQ2154500300G
Model
OQ2154500300G
Datasheet
OQ2154500300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 21
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 21
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.472" (12.00mm)