Amphenol Anytek OQ2154000300G
Model
OQ2154000300G
Datasheet
OQ2154000300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 21
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 21
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.472" (12.00mm)