Amphenol Anytek OQ2153010000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
OQ2153010000G
Datasheet
OQ2153010000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 21POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 21
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 21
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.335" (8.51mm)