Amphenol Anytek OQ2112510300G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
OQ2112510300G
Datasheet
OQ2112510300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 21POS 90DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 7
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Positions Per Level 7
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VR
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 14-30 AWG
Features Mating Flange
Insulation Height 0.437" (11.10mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2
Wire Strip Length 7-8mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V