Amphenol Anytek OQ2071800300G
Model
OQ2071800300G
Datasheet
OQ2071800300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug, Male Pins
Torque - Screw -
Positions Per Level 5
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series H5
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Features -
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 9-10mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V