Amphenol Anytek OQ2071500300G
Model
OQ2071500300G
Datasheet
OQ2071500300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Color -
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Pitch 0.138" (3.50mm)
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-26 AWG
Series OSTTJ
Insulation Height -
Wire Gauge or Range - mm² -
Features -
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Packaging Bulk
Wire Strip Length 6-7mm
Screw Size -
Header Orientation -
Part Status Active
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Brass
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 2
Torque - Screw 0.28 Nm (2.5 Lb-In)