Amphenol Anytek OQ2071010300G
Model
OQ2071010300G
Datasheet
OQ2071010300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 90DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 2
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 2
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.335" (8.51mm)