Amphenol Anytek OQ2054510300G
Model
OQ2054510300G
Datasheet
OQ2054510300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 4A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 8
Type Header, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 8
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series V7
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.571" (14.50mm)