Amphenol Anytek OQ2054010300G
Model
OQ2054010300G
Datasheet
OQ2054010300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 20
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 20
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)