Amphenol Anytek OQ2053010000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
OQ2053010000G
Datasheet
OQ2053010000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)