Amphenol Anytek OQ1954510300G
Model
OQ1954510300G
Datasheet
OQ1954510300G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 19POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Features Interlocking (Side)
Insulation Height 0.402" (10.20mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2
Wire Strip Length 5-6mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 7
Type Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Positions Per Level 7
Color Green
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C