Amphenol Anytek OQ17B1800000G
Model
OQ17B1800000G
Datasheet
OQ17B1800000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 2.5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 24
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 24
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.283" (7.19mm)