Amphenol Anytek OQ17B1000000G
Model
OQ17B1000000G
Datasheet
OQ17B1000000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 2.5MM
Attribute Name Attribute Value
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.098" (2.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.398" (10.11mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 4A
Ingress Protection -
Voltage - UL 150V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)