Amphenol Anytek OQ16B1810000G
Model
OQ16B1810000G
Datasheet
OQ16B1810000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 90DEG 2.5MM
Attribute Name Attribute Value
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 8
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.098" (2.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series HW
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 20-28 AWG
Features -
Insulation Height 0.465" (11.80mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 7-8mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 4A
Ingress Protection -
Voltage - UL 150V