Amphenol Anytek OQ16B1800000G
Model
OQ16B1800000G
Datasheet
OQ16B1800000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 2.5MM
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 20
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 20
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)