Amphenol Anytek OQ16B1010000G
Model
OQ16B1010000G
Datasheet
OQ16B1010000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 90DEG 2.5MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 4A
Ingress Protection -
Voltage - UL 150V
Contact Tail Length 0.150" (3.81mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 16
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 16
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.098" (2.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.319" (8.10mm)