Amphenol Anytek OQ16A0510000G
Model
OQ16A0510000G
Datasheet
OQ16A0510000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 90DEG 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 18
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 18
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V