Amphenol Anytek OQ1635500000G
Model
OQ1635500000G
Datasheet
OQ1635500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V