Amphenol Anytek OQ15A5800000G
Model
OQ15A5800000G
Datasheet
OQ15A5800000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Features -
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 21
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 21
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C