Amphenol Anytek OQ1553300000G
Model
OQ1553300000G
Datasheet
OQ1553300000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 4
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 4
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature 125°C
Series ELXH
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.273" (6.93mm)