Amphenol Anytek OQ14A5800000G
Model
OQ14A5800000G
Datasheet
OQ14A5800000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series 01-508
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Features Positions Stamped, Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.594" (15.09mm)
Wire Gauge or Range - mm² 1-2.5mm²
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M3
Wire Strip Length 7-8mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic Resin
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 3
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)