Amphenol Anytek OQ14A5500000G
Model
OQ14A5500000G
Datasheet
OQ14A5500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 9
Type Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Positions Per Level 9
Color Green
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series TT
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Features Interlocking (Side)
Insulation Height 0.441" (11.20mm)