Amphenol Anytek OQ1435000000G
Model
OQ1435000000G
Datasheet
OQ1435000000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.362" (9.20mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)