Amphenol Anytek OQ12B1500000G
Model
OQ12B1500000G
Datasheet
OQ12B1500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 2.5MM
Attribute Name Attribute Value
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 3
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Positions Per Level 3
Color Black
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Series Termi-Blok, Buchanan
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-30 AWG
Features Retention Latches (Non-Wire Side), Side Stacking
Insulation Height 0.610" (15.49mm)
Wire Gauge or Range - mm² 0.05-3mm²
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M3
Wire Strip Length 6-7.5mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 15A