Amphenol Anytek OQ12A5810000G
Model
OQ12A5810000G
Datasheet
OQ12A5810000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 90DEG 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Color -
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish -
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)